Trophy Fish Leaderboards

Please see the fish capture log for details of all fish caught to date


Species Angler Caudal Length Club Location Photo
Amberjack (All) No Entries
Barramundi Paul Newman 1240 mm Bundaberg SFC Lake Tinaroo
Bass (Australian) Shaun Manthey 500 mm Kingaroy SFC Meandu ck dam
Bream (Pikey) Adam Royle 355 mm Hinchinbrook SFC Hinchinbrook Channel, NQ
Bream (Yellowfin) Andrew Doherty 360 mm Redcliffe Game and SFC tangalooma wrecks
Cobia Don Patterson 1440 mm Bundaberg SFC Althea Wreck Bundaberg
Dart (All) Jim Brennan 290 mm Sunshine Coast SFC Fraser Island
Dolphin Fish (Mahi Mahi) No Entries
Emperor (Grass) Alex Turner 600 mm Bundaberg SFC 35 mile Bundaberg
Emperor (Long Nosed) Helen Johnson 800 mm Bundaberg SFC Brittamar Reef Cardwell
Emperor (Red) Nathan Johnston 660 mm Keppel Bay SFC Keppel Wide Grounds
Emperor (Red Throat) Craig Thornton 535 mm Keppel Bay SFC Fraser Island
Emperor (Spangled) Steven King 680 mm Bundaberg SFC Fitzroy reef
Flathead (All) Bob Avery 700 mm NQ Flyfishers Balgal Beach
Grunter (Silver Perch) Bob Dover 420 mm Kingaroy SFC Barambah Creek
Grunter (Sooty) Chris bache 465 mm Cairns Sportfishing Club Mitchell river
Javelin (All) Nathan Johnston 570 mm Keppel Bay SFC East of Stockyard
Job fish (All) Craig Thornton 790 mm Keppel Bay SFC Fraser Island
Long Tom (Saltwater) Andrew Doherty 790 mm Redcliffe Game and SFC tangalooma wrecks
Long Tom (Freshwater) Chris bache 370 mm Cairns Sportfishing Club Mitchell river
Mackerel (Spanish) Helen Johnson 1320 mm Bundaberg SFC Brittamar Reef Cardwell
Mackerel (School) Nathan Johnston 600 mm Keppel Bay SFC Keppel Wide Grounds
Mackerel (Grey) No Entries
Mackerel (Spotted) No Entries
Mangrove Jack Paul Newman 470 mm Bundaberg SFC Hinchinbrook Channel
Marlin (All) geoff chapman 1300 mm Cairns Sportfishing Club eastern patches
Perch (Golden) Matthew Cutler 535 mm Kingaroy SFC Cherbourg
Queenfish (All) Chris bache 640 mm Cairns Sportfishing Club Tongue Reef
Rainbow Runner No Entries
Sailfish (indo-pacific) geoff chapman 1730 mm Cairns Sportfishing Club Hope Reef
Saratoga (All) Peter Griffiths 750 mm Bribie Island SFC Connors River
Snapper Steven King 750 mm Bundaberg SFC Bundy
Snapper (Golden) Graham Weston 655 mm Keppel Bay SFC Hinchinbrook Channel
Snapper (Saddletail Largemouth) Graham Weston 800 mm Keppel Bay SFC Palm Island group
Tailor Brendan Moore 490 mm Kingaroy SFC Jumpinpin
Tarpon Helen Johnson 530 mm Bundaberg SFC Burrum River
Threadfin (King) Mick King 960 mm Redcliffe Game and SFC Brisbane River
Threadfin (Blue) Paul Newman 620 mm Bundaberg SFC Hinchinbrook Channel
Trevally (Bigeye) Chris bache 260 mm Cairns Sportfishing Club Fitzroy Island
Trevally (Giant) Chris bache 740 mm Cairns Sportfishing Club Tongue Reef
Trevally (Golden) Steven King 1020 mm Bundaberg SFC Coolalee
Coral Trout (All) Adam Royle 610 mm Hinchinbrook SFC Rib Reef, NQ
Tuna (Longtail) Will McUtchen 990 mm Bundaberg SFC Herrondale Wreck Bundaberg
Tuna (Mackerel) Graham Weston 770 mm Keppel Bay SFC Palm Island group
Tuna (Yellowfin) No Entries
Tuskfish (All) Noel Day 440 mm Redcliffe Game and SFC Caloundra wide
Wahoo No Entries
Whiting (All) Victor Guse 360 mm Sunshine Coast SFC Maroochydore